Czy komary w Polsce przenoszą choroby?

Weekend majowy a prognozy synoptyków
9 sierpnia 2019

Komary żyjące w Polsce są sterylne – nie mają współżyjących z nimi mikroorganizmów groźnych dla człowieka. Nie można tego jednak powiedzieć o wszystkich komarach. Gatunki żyjące w tropikach mogą przenosić malarię, żółtą febrę, dengę, filariozę, wirusowe zapalenie mózgu, czy gorączkę doliny Rift.



Choć polskie gatunki komarów nie zagrażają ludzkiemu życiu, to ślady po ugryzieniach komarów są nieprzyjemne i bolesne, zwłaszcza dla osób, które są uczulone. Wydzielina gruczołów ślinowych samicy komara u wrażliwych osób wywołuje reakcję alergiczną – obrzęk i swędzenie.



Najlepszą ochroną przed pijącymi krew owadami jest jednoczesne stosowanie środków odstraszających – repelentów oraz innych zabezpieczeń osobistych, takich, jak odpowiednia odzież, nakrycie głowy i moskitiery. Komary występują na całej kuli ziemskiej – od tropików aż poza koło arktyczne, w miastach, na stepach i wysoko w górach.



Opisano około 3200 gatunków, z czego w Polsce żyje co najmniej 47. Do lat 60-tych XX wieku ogniska przenoszonej przez komary malarii występowały także w naszym kraju – jak przypomniała pytana o komary dr Aleksandra Gliniewicz z Państwowego Zakładu Higieny.



źródło: www.rynekzdrowia.pl